Na Vánoce musíme mít vánočku, ale nikdy jsem moc nemusela takové ty domácí hutné vánočky. Je sice pravda, že teď když mě je, už nikdo nenutí jíst, si ráda na návštěvě u našich kousek dám.

Několik let jsme si tedy s mužem vánočku kupovali, ale přišlo mi, že postupem času už ty vánočky nejsou to, co bývaly. Jednou jsme to tak s kamarádkou Evčou rozebíraly a ona mi dala úžasný recept na lehkou, vláčnou a prostě božskou vánočku.

Vánočka:

∴ 500 g hladké mouky
∴ 130 g cukru krupice
∴ 150 ml mléka
∴ 35 g čerstvého droždí
∴ 2 vejce
∴ 1 žloutek
∴ 3/4 ČL soli
∴ 100 g másla
∴ 20 g sádla
∴ pomerančová kůra z jednoho pomeranče
∴ citronová kůra z jednoho citronu
∴ 1/2 hrnku rozinek
∴ 1/2 hrnku rumu
∴ 2 hrsti plátků mandlí

Rozinky zalejeme rumem a necháme přes noc uležet.Do mísy prosejeme hladkou mouku a smícháme se solí. Droždí rozetřeme s cukrem a zalejeme trochou vlažného mléka a na teplém místě necháme vyběhnout kvásek.

Kvásek vlijeme do mísy k prosáté mouce, přilejeme zbytek mléka, jedno vejce, žloutek, sádlo, rozpuštěné máslo, citronovou a pomerančovou kůru. Vypracujeme hladké těsto, které se nelepí na stěny mísy. Rozinky přidáme do těsta i s rumem a opatrně zapracujeme, ať rozinky úplně nerozmačkáme.

Těsto necháme kynout cca tři hodiny.

Vykynuté těsto rozdělíme na devět stejných částí, z nich uděláme malé bochánky a vyválíme válečky. Spodní patro upleteme ze čtyř válečků, prostřední ze tří a vrchní ze dvou válečků.

Jakmile máme vánočku upletenou a složenou, potřeme ji rozšlehaným vejcem, posypeme mandlemi, na několika místech ji propíchneme špejlemi, aby se nám při pečení jednotlivé prameny nesesunuly. Necháme kynout ještě cca 30 minut.

Troubu předehřejeme na 200°C, vložíme vánočku a pečeme 7 minut. Po 7 minutách stáhneme troubu na 170°C a pečeme dalších 38 minut.

Necháme vychladnout, pocukrujeme a sníme.

Míša❤️

21.12.2016

Napsat komentář